کود درخت گردو

برای استفاده صحیح از کود درخت گردو باید حتما زمانبندی مشخصی داشته باشید. درخت گردو بومی بسیاری از مناطق سراسر کشور است و به همین دلیل کشت این محصول در نقاط مختلف رواج دارد.

با این حال، برای کشت و پرورش درخت گردو باید حتما به مسائلی از جمله انتخاب کود مناسب توجه کنید. همچنین در نظر داشته باشید که کیفیت کود هم برای پرورش گیاهی سالم و محصول درجه یک الزامی است و به همین دلیل در ادامه کارشناسان زیما کود انواع کودهای مناسب کشت و پرورش درخت گردو را معرفی کرده‌اند.

نحوه انتخاب کود درخت گردو

سطوح طبیعی هر یک از مواد مغذی لازم برای درخت گردو در زیر ذکر شده است:

مواد مغذی مورد نیاز گیاه

N: 2.1٪ P،
Na: 0.1٪
K: 1٪
Ca: 1٪
Mg، Cl: 0.3٪
Z و B: 20

برای درختان جوان گردو، در بیشتر موارد حداقل مقدار کوددهی لازم است. بسیاری از کشاورزان در هر دوره ۱۱۳ گرم کود استفاده می کنند. (113 گرم) کود N-P-K 15-15-15 را به ازای هر درخت جوان باید در دو. فصل مختلف یعنی در اواخر بهار و در تابستان به پای گیاه بریزید و خاک درختان باید پس از کوددهی آبیاری شود.

نحوه انتخاب کود درخت گردو

روش دیگر، کود دهی غرقابی (تزریق کودهای محلول در آب در سیستم آبیاری) بوده و ممکن است این روش‌ هم کاملا مناسب باشد. به طور کلی درختان گردو عمدتاً به نیتروژن و ثانیاً به فسفر و پتاسیم نیاز زیادی دارند. بسیاری از کشاورزان هر ساله حداقل 589 کیلوگرم کود سولفات آمونیوم (ΝΗ4) 2SΟ4 در هر هکتار استفاده می‌کنند. به خاطر داشته باشید که 1 هکتار = 247 هکتار = 10000 متر مربع و 1 تن = 1000 کیلوگرم. آنها همچنین 454 کیلوگرم کود P2O5 و 227 کیلوگرم سولفات پتاسیم (K2SO4)  هم در هکتار هر 3 سال یکبار مصرف می‌کنند.

این مقدار کود اغلب طی 2-3 دوره در زمین پخش می‌شوند و هر دوره از اوایل بهار شروع می‌شود تا در پاییز پایان یابد. با این حال، این موارد فقط تعدادی از شیوه‌های رایج کوددهی هستند که در باغات گردوی بالغ اعمال میشوند و نباید بدون انجام تحقیقات لازم درباره انتخاب کود مناسب تصمیم بگیرند.

همچنین به خاطر داشته باشید که به خصوص در هنگام افزودن مقادیر زیاد نیتروژن نیاز فزاینده ای به بررسی مکرر pH خاک و افزودن آهک برای بالا بردن آن تا سطوح مناسب وجود دارد. علاوه بر این موارد، کشاورزان معمولا از کود NPK نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) دار یا کود NPK با نسبت ۱۰-۱۰-۱۰ برای درختان گردو استفاده می‌کنند.

کود درخت گردو حیوانی

کوددهی عالی درختان گردو بالغ را می توان با افزودن کود درخت گردو مدیریت کرد. بسیاری از کشاورزان در هر یک یا دو سال 10 تا 20 تن کود حیوانی در هکتار اضافه می‌کنند. زمانی که نمی‌توانید کود با قیمت مناسب پیدا کنید؛ بسیاری از کشاورزان از کود درخت گردو وعمدتاً حبوبات استفاده می‌کنند.

کود درخت گردو حیوانی

در این صورت گردوکاران در فصل پاییز اقدام به خرید کود درخت گردو می‌کنند تا در طی چند ماه آینده، مقادیر کافی فسفر و پتاسیم را به مزرعه بیفزایند و به رشد سریع درختان کمک کنند.کشاورزان همچنین نیتروژن (به شکل نیترات) را به خاک اضافه می کنند تا از کمبود نیتروژن جلوگیری کنند (از یک کشاورز باتجربه در این باره بپرسید).

تشخیص نیاز گیاه

روش‌های صنعتی کشاورزی معاصر نشان می‌دهد که سالی یک‌بار (در تابستان، تیر تا شهریور) باید حداقل ۱۰۰ برگ از درختان خود جمع‌آوری کرده و برای تجزیه و تحلیل دقیق مواد مغذی به آزمایشگاه ارسال کنید.

اگر به این طریق متوجه شدید که برگ ​​دارای مقداری کمبود مواد مغذی است (برخی عناصر شیمیایی مهم زیر استانداردهای قابل قبول هستند)؛ می‌توانید با مراجعه به یک متخصص کشاورزی و افزودن عنصر مناسب، به عنوان مثال یک مکمل روی، از طریق محلول پاشی، مداخله کنید و مشکلات غذایی را اصلاح کنید. (در بیشتر موارد محلول پاشی مس، روی و بور پس از برداشت انجام می‌شود).

نحوه استفاده کود درخت گردو

پیش از این روش‌های مختلفی را برای کوددهی به درخت گردو عنوان کردیم.این حال، این روش‌ها صرفا رویه‌های رایجی هستند که نباید بدون انجام تحقیقات آن‌ها را دنبال کنید. همچنین توجه داشته باشید که هر درختی تا حدودی متفاوت است و نیازهای متفاوتی دارد. چک کردن مواد مغذی و pH خاک قبل از اعمال هر روش استفاده  ضروری است.

تجزیه و تحلیل برگ برای تشخیص و اصلاح کمبود عناصر غذایی در درخت گردو، همیشه پس از مشورت با یک متخصص زراعی بسیار مهم است. برای انتخاب بهترین کود درخت گردو در باغ یا باغچه خود می‌توانید از کارشناسان زیما کود مشورت دریافت کنید. همچنین امکان خرید انواع محصولات کشاورزی و کودهای تقویتی هم از طریق سایت ما وجود دارد.

خرید کود درخت گردو

اگر قصد خرید کود درخت گردو را دارید؛ باید حتما برای انجام این کار یک فروشگاه مطمئن را انتخاب کنید. در فروشگاه زیما کود انواع کودهای ترکیبی با کیفیت عالی موجود هستند. همچنین این امکان برای مصرف کنندگان انواع کود وجود دارد که با خرید محصول مورد نیاز خود به سادگی آن را در محل مورد نظر دریافت کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *