کود منیزیم

کود منیزیم دارای عناصر حیاتی است که اغلب گیاهان برای رشد بهتر و سالم ماندن به آن نیاز دارند. این نوع کود منیزیم نه تنها کیفیت بسیار زیادی از لحاظ بهبود وضعیت محصولات کشاورزی دارد؛ بلکه با استفاده از آن میتوانید سلامت محصول خود را هم تضمین کنید.

به طور کلی عنصر منیزیم در بخش کلروفیل برگ گیاه وظیفه تبدیل نور خورشید به مواد تامین کننده انرژی گیاه را بر عهده دارد و فرآیند فتوسنتز گیاه بدون حضور منیزیم تا حدودی غیر قابل تصور است. بنابراین از استفاده این نوع کود منیزیم غافل نشوید و حتما محصول مورد نظر را از یک فروشگاه مطمئن خریداری کنید.

کود منیزیم چیست؟

عنصر منیزیم یکی از مواد مغذی ثانویه مورد نیاز برای رشد سالم گیاه است. این بدان معناست که گیاهان برای رشد به مقدار زیادی از این ماده مغذی نیاز ندارند؛  اما کمبود آن می تواند منجر به توقف رشد شود. کود منیزیم به عنوان یک محصول تاثیر گذار برای عملکرد منظم کلروفیل عمل می‌کند؛ به این معنی که گیاه در غیاب منیزیم نمی‌تواند کلروفیل تولید کند.

در نتیجه، فرآیند فتوسنتز آسیب می‌بیند و رشد اولیه گیاهان سرکوب می‌شود. به غیر از این، منیزیم نقش مهمی در انتقال و تولید قند، نشاسته، چربی و روغن در گیاه دارد. این بدان معناست که اگر گیاهی کمبود منیزیم داشته باشد؛ سبزیجات نشاسته ای و میوه های شیرین تولید می.کند. علاوه بر این، مقدار اضافی روغن می تواند باعث شود دانه‌ها یا مغز دانه‌ها شکل و طعم خود را از دست بدهند.

کود منیزیم چیست؟

اکنون که می دانید منیزیم چقدر برای گیاهان مهم است، سؤال اصلی این است؛ چگونه می توانید مطمئن شوید که گیاه مقدار کافی از این ماده مغذی مهم را دریافت می کند؟ پاسخ بسیار ساده است: استفاده از سولفات منیزیم به عنوان کود منیزیم که معمولا به عنوان نمک اپسوم شناخته می‌شود. برای رفع کمبود منیزیم. باید نگاهی دقیق تر به نحوه کوددهی و انتخاب کود مناسب دارای منیزیم برای کمک به رشد سالم گیاهان داشته باشیم.

سولفات منیزیم چیست؟

سولفات منیزیم یک کود گرانوله متداول برای گیاهان است. این کود منیزیم نقش مهمی در متابولیسم فسفات، تنفس گیاه و فعال سازی سیستم های آنزیمی ایفا می‌کند. رایج ترین کاربرد سولفات منیزیم برای اصلاح یا جلوگیری از کمبود منیزیم در انواع محصولات و شرایط خاک است. با استفاده از این کود منیزیم در مقادیر توصیه شده، می توانید از سالم بودن و داشتن برگ سبز گیاهان خود مطمئن شوید. همچنین این کود منیزیم منجر به عملکرد بهتر و افزایش کیفیت محصول می‌شود.

فواید کود منیزیم

در اینجا به برخی از مزایای رایج استفاده از کود سولفات منیزیم برای گیاهان اشاره کرده‌ایم:

 • جوانه زنی بذرها را بهبود می‌بخشد.
  • جذب مواد مغذی را افزایش می‌دهد.
  • به گیاهان کمک می‌کند تا از هرگونه شوک پیوندی جان سالم به در ببرند.
  • به دستیابی به شاخ و برگ سبز سالم تر کمک میکند.
  • از پیچ خوردگی برگ‌ها جلوگیری می‌کند و به برگ‌ها در حفظ شکل و رنگ کمک می کند.
  • به گیاهان کمک می کند تا میوه های سالم تر و شیرین تری تولید کنند.

روش استفاده کود منیزیم

مانند هر کود دیگری، تنها زمانی می‌توانید از تمام فواید ‌کود سولفات منیزیم بهره‌مند شوید که از آن در مقادیر مناسب و در زمان مناسب استفاده کنید. این کود زمانی بهترین عملکرد را دارد که با در نظر گرفتن چرخه رشد گیاه و محصول دهی، مقادیر مصرف و زمان بندی درستی داشته باشید. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام استفاده از سولفات منیزیم برای گیاهان خود آن‌ها را در نظر بگیرید.

روش استفاده کود منیزیم

 • می توان آن را به شکل پراکنده در زمان کاشت (25 کیلوگرم در هکتار) و یا محلول پاشی (5-10 گرم در لیتر آب) استفاده کرد.
 • بهترین زمان استفاده از آن در زمان کاشت است. همچنين می‌توانید از آن هنگام محصول‌دهی گیاه هم استفاده کنید.
 • چه برای گیاهانی که خاک مرطوب و سنگین دارند و چه برای گیاهانی که خاک سبک دارند؛ دوز مصرفی باید مطابق دستور باشد. در غیر این صورت، می تواند آسیب بیشتری نسبت به سود داشته باشد.
 • سولفات منیزیم را می توان با اسپری کردن به برگ‌ها یا با محلول پاش هم استفاده کرد. می توانید مقدار کافی سولفات منیزیم را با آب مخلوط کنید و سپس برای جذب بیشتر مواد مغذی آن را به گیاه اسپری کنید.
 • سمپاشی باید هر 15-10 روز دو یا سه بار انجام شود. مطمئن شوید که این کار را صبح زود یا اواخر شب انجام دهید.

خرید کود منیزیم

در فروشگاه زیما کود می‌توانید طیف گسترده ای از کودهای مختلف را به همراه سولفات منیزیم با قیمت مناسب پیدا کنید. در سایت زیما کود هم بسته‌بندی‌های مختلف کود منیزیم با مقادیر متفاوت موجود است. البته شما می‌توانید از طریق سایت یا فروشگاه همان مقدار دلخواه و مورد نظر خود را سفارش بدهید تا کادر مجموعه سفارش شما را ارسال کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *