کود شیمیایی  

کود شیمیایی به طورکلی از مواد معدنی از جمله سنگ ها و فرآورده های نفتی ساخته می شود . در ادامه این مقاله به کود شیمیایی می پردازیم .

مقاله پیشنهادی : فروش کود شیمیایی در زیما کود.

کاربرد کود شیمیایی در کشاورزی به چه صورت می باشد ؟

کود ماده ای طبیعی یا مصنوعی و حاوی عناصر شیمیایی می باشد که باعث رشد و نمو گیاهان می شود . کودها باعث افزایش حاصل خیزی طبیعی خاک می شوند یا عناصر شیمیایی تخلیه شده توسط محصولات قبلی را در خاک جایگزین می کنند .

امروزه در كشاورزی  استفاده بيش از حد از کودهای شيميایی و مواد زراعی خطر جدی برای سلامت خاک و گياهان به وجود آورده . بزرگ ترین مسئله در کشاورزی  حال حاضر دنیا تهیه کودهای شیمیایی با هزینه پایین می باشد .

استفاده از کودهای شیمیایی می تواند بازدهی محصول را به سرعت افزایش دهد  اما هم چنین می تواند باعث سخت شدن خاک و کاهش ماده آلی و pH خاک پس از یک دوره طولانی از کاربرد و در نتیجه از دست دادن بهره وری خاک شود .

بیش تر مواد موجود در کودهای شیمیایی به دلیل بارندگی و آبیاری سنگین از بین رفته یا شسته می شوند که منجر به آلودگی محیط زیست و اثر کم تر کودها می شود .

برچسب استاندارد چیست ؟

نسبت مواد مغذی کودهای آلی مانند کود شیمیایی مشخص نشده است . ولی در این کودها نسبت مواد مغذی به وضوح روی برچسب تعریف شده است بنابراین خطر کوددهی بیش از حد را به حداقل می رساند .

کودهای شیمیایی امکان کنترل بیش تر بر روی میزان مواد مغذی را فراهم می کنند . به عنوان مثال ، چمن ها اغلب به مقادیر زیادی ازت و مقادیر کم تری از فسفر و پتاسیم احتیاج دارند .

کودهای شیمیایی از چه چیزی ساخته می شوند ؟

ترکیبات دقیق و نسبت هر یک از آن ها بین انواع مختلف کود شیمیایی متفاوت می باشند . سه عامل اصلی که همه کودها دارند  ازت ، فسفر و پتاسیم هستند .

این محصولات همچنین حاوی مواد پرکننده بر پایه رس و عوامل جریان آزاد هستند که به پخش کود و جلوگیری از سفت شدن آن کمک می کند .

محتویات کودها با استفاده از فرمول N-P-K توصیف می شوند ، که در آن N نیتروژن ، P فسفر و K پتاسیم است . در توصیف محتویات یک کیسه کود شیمیایی ، هر نماد با یک عدد جایگزین می شود .

کود شیمیایی

گیاهان برای رشد به سه جزء اصلی : نور خورشید ، آب و مواد مغذی نیاز دارند . مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاهان شامل 17 مورد ماده مغذی می ‌شود .

سه مورد از آن ها یعنی کربن ، اکسیژن و هیدروژن از هوا و آب حاصل می ‌‌شوند . عناصر مغذی دیگر از جمله نیتروژن ، فسفر و پتاسیم باید از خاک به دست بیایند . این عناصر مغذی ، هر کدام عملکرد خاصی در سالم نگه داشتن و رشد گیاه دارند .

امروزه در كشاورزی  استفاده بيش از حد از کودهای شيميایی و مواد زراعی خطر جدی برای سلامت خاک و گياهان به وجود آورده است. به عبارتی بزرگترین مسئله در کشاورزی  حال حاضر دنیا تهیه کودهای شیمیایی با هزینه پایین است.

استفاده از کودهای شیمیایی می تواند بازدهی محصول را به سرعت افزایش دهد  اما هم چنین می تواند باعث سخت شدن خاک و کاهش ماده آلی و pH خاک پس از یک دوره طولانی از کاربرد و در نتیجه از دست دادن بهره وری خاک شود .

در عین حال  بیش تر مواد موجود در کودهای شیمیایی به دلیل بارندگی و آبیاری سنگین از بین رفته یا شسته می شوند که منجر به آلودگی محیط زیست و اثر کم تر کودها  می شود .

گیاهان بسته به نوع گونه ای که هستند همگی به این 17 ماده مغذی در مقادیر متفاوت نیاز دارند . افزودن مواد مغذی به خاک ، باعث بازده بالاتر در رشد گیاهان و افزایش سلامتی آن ها می‌ شود .

شما برای خرید کود شیمیایی می توانید به سایت معتبر زیما کود مراجعه نمایید و ضمن خرید از این سایت از دیگر محصولات آن دیدن نمایید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *