کود NPK

این کود ترکیبی از سه ماده اصلی و مورد نیاز برای رشد گیاه می باشد . در ادامه این مقاله به کود NPK می پردازیم .

ترکیبات کود NPK به چه صورت می باشد ؟

گیاه برای رشد سالم و بهینه ی خود به واحدهای مغذی زیادی نیاز دارد . بدون این مواد مغذی گیاهان نمی توانند به اندازه ی تمام توان خود رشد کنند .

مهم ترین مواد مغذی درختان که بدون آن ها قادر به ادامه ی حیات نیستند به عنوان عناصر ماکرو شناخته می شود که شامل نیتروژن فسفر و پتاسیم می باشد .

خاک ها در اغلب موارد دچارکمبود این مواد می باشند که می تواند طبیعی و یا نتیجه کشت بیش از حد و دیگر عوامل محیطی باشد .

در صورت وجود کمبود مواد مغذی باید به خاک اضافه شود تا محیط مناسبی برای رشد بهینه ی گیاه ایجاد شود . هر یک از مواد عناصر در تغذیه گیاه ضروری می باشد .

کودها حاوی چه عناصری می باشند ؟

هر کودی که مصرف می کنیم باید به صورت مستقیم یا غیر مستقیم عناصر غذایی گیاه را تامین می کند .  گیاهان برای رشد به حدود ۱۶ عنصر غذایی نیاز دارند .

۳ عنصر کربن  اکسیژن و هیدروژن  حدود ۹۵ درصد  گیاهان را تشکیل داده و به طور طبیعی  و نامحدود از طریق هوا و آب تامین می شوند .

نیاز بیش تر گیاهان به عناصر ماکرو یا همان پر مصرف به دلیل نقش آن ها در ساخت حجم زیادی از کربوهیدرات ها چربی ها در سلول های گیاهی مرتبط است .

کود ها را بر اساس گیاه یا خاک و این که چه کاربردی دارند در سه دسته کودهای تامین کننده عناصر غذایی کودهای مکمل و کودهای اصلاح کننده و به ساز خاک قرار دارد .

NPK چه اهمیتی دارد ؟

گیاهان برای رشد به غذا نیاز دارند . نیتروژن تا حد زیادی مسیول رشد برگ های سبز در گیاه می باشد . این ماده به تولید کلروفیل و بهبود فرآیند فتوسنتز کمک می کند .

هم چنین انتقال انرژی به اندام های مختلف گیاه در جهت تحریک متابولیسم آن توسط نیتروژن انجام می شود و باعث شاخ و برگ سالم در گیاهان می شود .

هر گیاهی فراخو به ویژگی های ژنتیکی و خانوادگی دارای حساسیت های متفاوتی می باشد . تقویت گیاه در جهت از بین بردن حساسیت ها و بالا بردن توان اصول کشاورزی می باشد .

کود ۲۰-۲۰-۲۰ چیست ؟

کود ۲۰ یک کود چند منظوره می باشد و می تواند در تمام مراحل رشد گیاه مورد استفاده قرار بگیرد . این کود حاوی مقادیر مساوی از نیتروژن فسفر و پتاسیم می باشد .

نیتروژن به رشد رویشی کمک می کند در حالی که فسفر و پتاسیم ریشه گیاه را تحریک می کند . این کود را می توان در باغ سبزیجات جهت پرورش گوجه فرنگی پیاز و ذرت استفاده کرد .

اهمیت استفاده از کود در کشاورزی به چه صورت می باشد ؟

گیاهان برای این که بتوانند مراحل رشد رویشی و زایشی را با موفقیت طی کنند و به تولید مناسب خود برسند باید مانند بقیه جانداران نیاز به دریافت مواد غذایی از محیط دارند .

بخشی از این مواد غذایی به صورت طبیعی از آب و هوا و خاک تامین می شود اما این مواد نمی توانند تمام نیاز گیاه برای رسیدن به حداکثر تولید را تامین کنند .

کود NPK

میزان حلالیت در آب این ترکیب بسیار بالا می باشد و حتی در آب سرد نیز به راحتی حل می شود از آن برای نهال ها قبل از پیوند مورد استفاده قرار می گیرد .

نحوه مصرف این کود بسیار ساده است تنها کافی است بعد از انتخاب محصول با گرید مناسب میزان توصیه شده بر حسب آنالیز خاک و نیاز گیاه را روی سطح خاک پخش کنید .

با اولین آبیاری ذرات گرانوله کود ان پی کا در آب حل شده و وارد خاک می شوند و در نهایت توسط ریشه جذب خواهند شد . این فرآیند ممکن است به کندی صورت بگیرد .

توصیه ای که برای گیاهان در بهترین زمان کوددهی می شود با آغاز بهار مصادف می شود . استفاده زود هنگام از انواع کود ممکن است باعث ایجاد اختلال در روند رشد گیاه و تاثیر برعکس شود .

شما برای فروش کود NPK می توانید به سایت معتبر زیما کود مراجعه نمایید و ضمن خرید از این سایت از دیگر مصولات آن دیدن نمایید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *