سوپر فسفات ساده 

فسفر عنصر تشکیل دهنده تمام بافت‌ های گیاهی است که به ویژه در بخش های جوان ، گل‌ ها و بذرها به مقدار زیاد وجود دارد . در ادامه این مقاله به سوپر فسفات ساده می پردازیم .

کود فسفات ساده چیست ؟

سوپر فسفات ساده علاوه بر فسفر، شامل سایر عناصر ضروری مانند منگنز، اهن ، کلسیم ، گوگرد و منیزیم و روی می باشد که برای رشد گیاهان ضروری می باشد .

این کود به راحتی گوگرد را با کاهش pH خاک جذب می کند ، که گیرایی فسفر را در خاک افزایش می دهد و هم چنین باعث می شود که جذب میکروالمنت ها بیش تر شود.

سوپر فسفات ساده دارای حداقل دوازده درصد گوگرد و بیست درصد کلسیم می باشد ، به دلیل درصد بالای خاک در استان و تصحیح آن ، مناسب ترین و ارزان ترین کود برای دانه های روغنی و سیب زمینی می باشد .

این به این معنا نمی باشد که این نوع کود برای محصولات دیگر مناسب نیست ؛ بلکه مناسب برای تمام محصولات کشاورزی است .

عملکرد فسفر در خاک به چه صورت می باشد ؟

فسفر در همه عملیات های بیوشیمیایی ، در ساختارهای انرژی و در مکانیزم منتقل کننده ی انرژی دخیل است . فسفر بخشی از هسته پروتئین سلولی ، غشای سلولی ، نوکلوئید ها (RNA و DNA) نقش تولید مثل و رشد را ایفا می کند.

این عنصر یکی از مهم ترین و اثر گذار ترین ماده برای رشد گیاه می باشد و در گیاه دارای چندین وظیفه است و به عنوان یک شاخص برای بقای گیاهان نامگذاری شده است .

روش مصرف سوپر فسفات ساده چگونه است ؟

این کود باید در عمق 5 تا 10 سانتی متر در زیر خاک قرار گیرد که علاوه بر بهبود عملکرد , باعث صرفه جویی در مصرف این کود نسبت به روش  مصرف به صورت شخم زنی می زنند.

غالباً درصد فسفر کودهای شیمیایی را به صورت درصد اکسید فسفر ذکر می نمایند . اسید فسفریک که از تجزیه مواد آلی خاک حاصل می شود قابل جذب گیاه است ، اما به صورت کود شیمیائی مصرف نمی شود .

قسمت اعظم کود فسفره ای که به خاک داده می شود . به وسیله کلسیم در خاک های قلیائی و بوسیله آهن و آلومینیم در خاک های اسیدی تثبیت می گردد .

معمولاً تا کود فسفره ای که به خاک داده می شود در سال اول به صورت قابل جذب گیاه باقی می ماند و بخش کمی نیز طی سال های آینده قابل جذب گیاه می گردد .

میزان های فوق الذکر با روش کوددهی ، بافت و ترکیب خاک ، سوابق مصرف کود فسفره در خاک و مقدار کود فسفری که مصرف می شود بستگی دارد .

سوپر فسفات ساده

کمبود فسفر بر رشد کلی درخت و ریشه‌ ها اثر گذار است . در این حالت شاخه ‌ها کوتاه و باریک شده ، برگ‌ های جوان کوچک می ‌شوند و زودتر از سایر برگ ‌ها می ‌ریزند ، هم چنین گلدهی درختان به طور چشمگیری تحت تأثیر کمبود فسفر کاهش می‌ یابد و رسیدن و بلوغ میوه‌ ها نیز به تأخیر می افتد .

قرمز شدن ساقه و ارغوانی شدن برگ ها و خشک شدن نوک برگ های پیرتر ، از علائم کمبود فسفر می ‌باشد زیرا این کمبود بر تشکیل سریع تر رنگدانه‌ های آنتی سیانین اثر گذار می باشد .

کود سوپر فسفات ساده حاوى عنصر فسفر به عنوان ماده مغذى اصلى گیاهان است به علاوه عنصر فسفر داراى عناصر مغذى دیگر نظیر گوگرد ، کلسیم ، منیزیم ، آهن ، روى و منگنز است که سبب رشد ریشه و سنتز کلروفیل مى‌ گردد .

عنصر تشکیل دهنده تمام بافت‌ های گیاهی است که به ویژه در بخش های جوان ، گل‌ ها و بذرها به مقدار زیاد وجود دارد . وجود این عنصر برای تقسیم سلولی و نمو بافت‌ های مریسمی ضروری است .

فسفر عنصر تشکیل دهنده بسیاری از ترکیبات مانند اسیدهای نوکلئیک ، فسفرلیپیدها و کوآنزیم هایی مانند آدنوزین تری فسفات می ‌باشد . نهال ‌های جوان به فسفر زیادی برای تحریک رشد ریشه ها دارند .

شما برای فروش سوپر فسفات ساده می توانید به ساسیت معتبر زیما کود مراجعه نمایید و ضمن خرید از این سایت از دیگر محصولات آن دیدن نمایید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *