کود گوگردی

کود گوگرد در واقع حاوی سومین ماده مغذی محدود در خاک برای تولید غلات ، دانه روغنی و علوفه زراعی می باشد . در ادامه این مقاله به کود گوگردی می پردازیم .

گوگرد در خاک چه تاثیری دارد ؟

این عنصر در خاک بیش تر در بخش آلی آن یافت می شود . از آن جا که ، با این شکل در دسترس گیاهان نیست . برای این که در دسترس گیاهان قرار گیرد ، ابتدا باید از ماده آلی آزاد شود و روند معدنی شدن را طی کند .

فرآیند معدنی شدن نتیجه فعالیت میکروبی است . در این فرایند که توسط میکروارگانیسم ­های خاک انجام می­ شود به سولفات قابل استفاده برای گیاهان تبدیل می شود .

روش استفاده از انواع مختلف کود گوگرد چگونه است ؟

گوگرد انواع مختلفی دارد برخی از انواع کود گوگرد را می توان در هنگام آبیاری حل کرده و به خاک مورد نظر اضافه نماییم . ماده سولفات پتاسیم واکنش خنثی را در خاک مورد نظر ایجاد می نماید و هیچ گونه تغییری را در ph خاک مورد نظر ایجاد نمی کند .

هم چنین سولفات از نوع معمولی نیز چیزی در حدود ۱۲ درصد گوگرد دارد و می تواند نقش بسیار مهمی در تامین گوگرد برای گیاهان و درختان مورد نظر ایجاد نماید با توجه به این که هوا قسمت بسیار زیادی از نیتروژن مورد نیاز گیاهان مورد نظر را تامین می کند میزان کمبود گوگرد در هوا هشت به یک است .

این در حالی است که نسبت نیتروژن به گوگرد در خاک مورد نظر به هیچ وجه مشاهده نمی شود چرا که نسبت نیتروژن به گوگرد در گیاهان ۱۴ به یک و یا ۱۷ به یک می باشد .

به طور کلی ، هر چه اندازه ذرات  کود ریزتر باشد هم بهتر با خاک مخلوط می شود و هم سریع تر به سولفات تبدیل می شود . استفاده از کودهای حاوی گوگرد عنصری با سرعت بیش تری به سولفات در دسترس گیاه تبدیل می شوند  .

تاثیر کود گوگرد بر رشد گیاهان به چه صورت است ؟

گوگرد برای اجزای ساختاری و آنزیمی در گیاهان ضروری است و یکی از عناصر اصلی برخی اسیدهای آمینه ضروری است که برای سنتز پروتئین مورد نیاز است .

سنتز کلروفیل نیز به  S احتیاج دارد . گوگرد به راحتی در گیاهان قابل انتقال نیست بنابراین همه گیاهان نیاز به تأمین مداوم گوگرد از ظهور تا بلوغ محصول دارند  .

در گیاهان دارای کمبود سولفور برگهای پیر ممکن است سالم تر به نظر برسند ، در حالی که برگ ها و بافت های جدیدتر ممکن است رشد ک متر و برگ هایی به رنگ سبز روشن  یا حتی زرد داشته باشند .

کمبود گوگرد در هر مرحله از رشد می تواند منجر به کاهش رشد و بازدهی محصول شود . گوگرد کافی باعث رشد سریع محصول و بلوغ زودرس می شود .

کود گوگردی

از این عنصر در کشاورزی بیش تر برای اصلاح خاک استفاده می شود . و  یکی از مواد مغذی مهم برای تولید محصولات غذایی می باشد .

دانه ها ، میوه ها ، سبزیجات و محصولات زراعی برای حفظ رشد به آن نیاز دارند . در سال های اخیر به دلیل استفاده بیش تر از سوخت های با میزان گوگرد کم ، کاهش چشمگیری در رسوب جوی آن رخ داده است .

این تغییر در کشاورزی تأثیر مهمی داشته است ، زیرا گیاهان زراعی جهت تأمین آن برای سنتز پروتئین ها ، تعدادی از ویتامین ها و کوفاکتورها به وجود این عنصر در خاک نیاز دارند .

مقدار گوگرد در محیط‌ های خاکی بسیار پایین است ، چرا که همانند نیتروژن فرم پایدار گوگرد نیز در طبیعت به صورت گازی است و سریع از دسترس ریشه خارج می‌ شود .

عموما محتوای گوگرد خاک ارتباط نزدیکی با محتوای مواد آلی و تبدیلات شیمیایی فرم‌های مختلف سولفور دارد . فعالیت میکروبی در این زمینه نقش محوری در تبدیل گوگرد به سولفات دارد . فرم عمده قابل جذب سولفور در خاک برای گیاهان یون سولفات (SO4) است .

از این رو در کشاورزی پایدار اگر این اتفاق مدیریت نشود موجب فرسایش شدید خاک شده است و کاهش کیفیت خاک موجب کاهش عملکرد محصولات کشاورزی می ‌شود .

شما می توانید برای فروش کود گوگردی به سایت معتبر زیما کود مراجعه کنید و ضمن خرید از این سایت از دیگر محصولات آن دیدن نمایید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *