کود چیست ؟

یک ماده طبیعی یا غیر طبیعی می باشد که جهت تامین مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاه به خاک اضافه می شود . در ادامه این مقاله به بررسی کامل کود می پردازیم .

کود معدنی چیست ؟

برای خرید کود بدانید که کودهای معدنی شامل چندین ماده مغذی ضروری می باشند که به صورت طبیعی در سنگ‌ های کانی خالص یافت می شوند .

استفاده از کودهای معدنی در کم ترین و سریع ترین زمان باعث جبران کمبود مواد مغذی برای گیاهان خواهد شد . در واقع از کودهای معدنی جهت برطرف کردن نیاز های تغذیه ای که برای حاصل خیزی خاک در مدت زمان کوتاهی نیاز دارند به طور چشم گیری استفاده می شود .

کاربرد کود برای چیست ؟

استفاده از انواع کودهایی که موجود هستند باعث می شود که خاک از لحاظ مواد غذایی دچار کمبود نشود . بهتر است بدانید که کودها دارای انواع مختلفی هستند و در حالت کلی به سه دسته کود شیمیایی ، کود بیولوژیک (زیستی) و آلی (ارگانیک) تقسیم بندی می شوند و در بازار موجود می باشند  .

برای خرید کود بدانید که این ماده به دو روش رشد گیاهان را بهبود می بخشد . در روش اول با تغییرات در نگه داری آب و هوای خاک به نوعی باعث بهبود کارایی آن خواهد شد و در روش دوم  که همان روش سنتی می باشد مواد مغذی برای رشد گیاهان به آن ها اضافه می شود .

فرم های مختلف کود چگونه است ؟

برای خرید کود باید با انواع فرم های کود آشنایی داشته باشید . کودهای مایع غلیظ معمولا با آب رقیق می شوند و با آب به گیاه اسپری می شوند و به راحتی می توانید آن ها را در یک منطقه بزرگ پخش کنید .

کودهای پودری معمولا با آب مخلوط می شوند و از طریق آبیاری ، کود به زمین تزریق می شوند . به طور خودكار ، یک پودر به وسیله ی گیاه به خوبی جذب نخواهد شد و برای اولین بار آن را با مقدار کمی آب مخلوط می كنند و آن را به شکل مناسب به گیاه می دهند .

برای خرید کود بدانید که بسیاری از کودها ، به ویژه کودهای ازت (نیتروژن دار) ، در شکل گرانولی ، برای استفاده بسیار مناسب می باشند و آسان کار کردن با آن ها است . به راحتی روی خاک باغ پخش می شود و به وسیله آب ، مواد مغذی را به خاک تزریق می کنند .

کودهای ازت

ازت به صورت نیترات و اوره قابل جذب گیاه می باشد . نیترات 33 درصد ازت دارد و هر دو فرم ازت قابل جذب گیاه می باشد .

ازت دارای بار منفی می باشد و جذب کلویید های خاک نمی شود و در معرض شستشو از خاک می باشد و دارای بار مثبت می باشد .

نیترات کلسیم و نیترات پتاسیم به چه صورت می باشد ؟

درصد ازت کمی دارد و کم تر به عنوان منبع کود ازت در خاک مصرف می شوند . این کودها غالبا در محلول های غذایی به عنوان منابع کلسیم یا پتاسیم مورد استفاده قرار می گیرند .

کمبود پتاسیم در خاک های شنی و اسیدی بیش تر دیده می شود . کود های پتاسیم محلول در آب می باشند و اضافه شدن آن ها به خاک نقش زیادی در اثر بخشی آن در کود ندارد .

کودهای گوگرد چه کاربردی دارد ؟

کمبود گوگرد در خاک هایی که به شدت در معرض شستشو قرار دارند دیده می شود . مقدار گوگرد کود ها را به صورت درصد عنصر گوگرد و انتخاب نوع گوگرد که به پ هاش خاک بستگی دارد ذکر می کنند .

این ترکیب دارای 18 درصد گوگرد و 22 درصد کلسیم می باشد و علاوه بر تامین گوگرد و کلسیم باعث افزایش پ هاش خاک می شود .

عنصر گوگرد در اثر فعالیت باکتری های اکسید کننده به صورت اسید سولفوریک سولفاته در می آید . هرچه ذرات گوگرد ریزتر باشد و توزیع آن در خاک یک نواخت تر باشد سرعت اکسیده شدن گوگرد بیش تر خواهد شد .

کودهای مخلوط به چه صورتی مورد استفاده قرار می گیرد ؟

عناصر ازت فسفر و پتاسیم بیش از سایر عناصر به عنوان کود مصرف می گردند . گاهی کودهای تجارتی را به صورت مخلوطی از عناصر فوق تهیه می شوند .

درصد عناصر این کودها معمولا بسیار پایین می باشد و قسمت اعظم حجم این مواد دیگری به غیر از عناصر فوق تشکیل می دهند .

بوراکس چیست ؟

بوراکس در آب قابل حل شدن می باشد و در خاک به سهولت حرکت می کند و باید  مواظب شسته شدن آن از خاک باشید . بوراکس را مستقیما به خاک باید اضافه کنید .

برای اضافه کردن مولبیدن از مولبیدات سدیم یا مولبیدات آمونیوم استفاده می شود . مولبیدات را ممکن است با مواد دیگری مخلوط کنند و به خاک اضافه کنند .

در صورتی که عناصر کم مصرف به صورت نواری در خاک قرار داده می شوند مقدار مصرف آن ها  چند کیلوگرم از هر یک هکتار خواهد بود .

کلرور آمونیوم به چه صورت استفاده می شود ؟

این کود به شکل بلور سفید می باشد و حدود 26 درصد ازت دارد و شبیه به کود  سولفات آمونیوم عمل می کند . اوره این کود به شکل بلور سفید می باشد و ازت بسیار زیادی دارد .

این کود کلرور آمونیوم سریع در خاک عمل می کند اما توسط آب دچار آب شویی می شود و به مدت طولانی در خاک دوام نخواهد داشت .

کود سبز

یکی دیگر از راه های افزایش ماده آلی خاک استفاده از کود سبز در تناوب زراعی می باشد . کود سبز یعنی شخم زدن گیاه در خاک بعد از رشد کافی و بدون برداشت محصول می باشد .

اثر کود سبز بر خصوصیات فیزیکی خاک همانند کود حیوانی می باشد . کود سبز عملا مواد غذایی به خاک اضافه نمی کند بلکه ان چه را که طی رشد خود از خاک جذب می کند و در خود ذخیره کرده است .

پوشش کامل خاک برای جلوگیری از فرسایش خاک و بازداری رشد علف های هرز ضرورت دارد . هدف کود سبز افزایش  ماده آلی خاک و جلوگیری از فرسایش خاک می باشد .

کود کمپوست چه کارایی دارد ؟

کود کمپوست یا پوسال ترکیبی از پسماندهای حیوانی و گیاهی می باشد که طی فرآیندهای مختلف به وجود می آید . این نوع از کود در باغ داری و کشاورزی بسیار عالی می باشد .

کودهای کمپوست باعث  کنترل فرسایش خاک ساخت تالاب و پوشش دفن زباله مورد استفاده قرار می گیرد و آفت کشی طبیعی محسوب می شود .

کود کریستالون چگونه است ؟

کریستالون از انواع کودهای شیمیایی می باشد که مناسب گیاهان آپارتمانی می باشد . این نوع از کودها به شکل پودر می باشد . این نوع از کودها در رنگ های مختلف سبز و قرمز موجود می باشند .

کود اسید هیومیک چه کارایی دارد ؟

اسید هیومیک بقایای تجزیه شده مواد ارگانیک آلی می باشد . این کود کاهنده شوری خاک افزایش جذب مواد غذایی مانند ازت و فسفر و پتاسیم و … می شود .

هم چنین این نوع از کود باعث افزایش رشد ریشه حفظ و نگه داری بیش تر در اطراف ریشه و جلوگیزی از خشکی خاک می شود .

کود زیستی چیست ؟

این نوع از کود یکی از بهترین نوع کودهای موجود در بازار می باشد . این کود می تواند خزانه میکروبی خاک را باسازی می کند.

یکی از استفاده هایی که از این کود می شود کودهای زیستی تثبیت کننده نیتروژن نیاز دارند در قالب آمونیاک نیترات یا اوره به دست می اورند .

زمانی که گیاه فاقد مواد آلی باشد در کنار کودهای زیستی از کودهای آلی هم می توان استفاده کرد در این زمینه کودهای زیستی دارای کیفیت بیش تری می باشند .

کود معدنی چیست و چه کاربردی دارد ؟

کودهای معدنی شامل چندین ماده مغذی ضروری می باشند که به صورت طبیعی در سنگ های کانی خالص یافت می شوند . استفاده از کودهای معدنی  در کم ترین زمان باعث جبران کمبود مواد مغذی برای گیاهان خواهد شد .

این نوع از ماده مغذی  از اجزای مختلف شیمیایی تشکیل شده است و در روند تولید به آن اسید اضافه نمی شود . کودهای معدنی به سه دسته فسفات نیتروژن و پتاس تقسیم بندی می شود .

کودهای ارگانیک چه فوایدی دارند ؟

کودهای ارگانیک از مواد آلی بر پایه کربن تشکیل شده است و دارای منشا طبیعی می باشد . این نوع از کود طبیعی بوده است و از مواد زنده به دست می آید .

این مواد از پسماندهای گیاهی و فضولات حیوانی می باشد . این کود شامل فرآورده های مختلف ارگانیسم های زنده موجود در طبیعت نیز می شود .

کود چیست ؟

مدیریت باروری خاک هزاران سال است که مورد توجه کشاورزان می باشد . مصریان ، رومی ها ، بابلی ها و آلمانی ها اولین کسانی بودند که از مواد معدنی و یا کود برای تقویت بهره وری مزارع خود استفاده کرده اند .

برای خرید کود باید اطلاع داشته باشید که کودها رشد گیاهان را تقویت می کنند و این هدف از دو طریق برآورده خواهد شد ، افزودن کودها مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاهان را تأمین خواهد کرد و هم چنین باعث افزایش کارآیی خاک با اصلاح احتباس آب و هوادهی آن خواهد شد .

یکی از مزیت های مهم در خرید کود این است که از دست رفتن حاصلخیزی خاک ، آفات و کمبود مواد مغذی منجر به کاهش تولید محصولات کشاورزی می شود و این امر اهمیت کودهای کشاورزی را افزایش می دهد .

کودها تحمل گیاهان را نسبت به آفات افزایش خواهند داد . این امر باعث کاهش استفاده از حشره کش ها و علف کش ها و در نتیجه تولید محصولات زراعی سالم تر می شود و  بیماری محصولات زراعی کاهش می دهد .

امروزه با پیشرفت در صنعت کشاورزی و باغداری کودهای فراوانی متناسب با انواع گیاهان تولید و عرضه شده اند که این کودها می ‌توانند ارگانیک باشند یا شیمیایی و استفاده از آن‌ ها برای گیاهان بسیار پر کاربرد هستند .

کشاورزان و باغداران برای افزایش محصول و باروری بیش تر از انواع کودها استفاده می‌ کنند تا هم کیفیت محصولات خود را بالا ببرند و هم از لحاظ اقتصادی رشد داشته باشند .

کودها در دو نوع ارگانیک و شیمیایی وجود دارند و در بازار عرضه شده اند که هر کدام از آن‌ ها دارای مزایا و معایبی هستند و تفاوت‌ هایی با یک دیگر دارند .

شما برای خرید کود می توانید به سایت معتبر زیما کود مراجعه کنید و بسته به نیاز خود انواع کود ها را مورد بررسی قرار دهید و آن ها را خریداری نمائید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *