کود پلت مرغی

کودهای حیوانی به عنوان موادی غیرسمی و طبیعی فواید زیادی برای خاک‌ های کشاورزی دارند. در ادامه این مقاله به کود پلت مرغی می پردازیم .

پلت مرغ چگونه تهیه می‌ شود ؟

پلت مرغی طی انجام فرآیندهایی از کود مرغ به دست می ‌آید . در ابتدا ، کود مرغ خشک شده و رطوبتش به طور کامل گرفته می ‌شود . پس از آن ماده خشک به دست آمده ، در آسیاب ‌های بزرگ صنعتی به پودر تبدیل شده و به طور کامل ضد عفونی می ‌شود .

در این مرحله تمام عوامل بیماری ‌زا ، باکتری‌ های مضر، مواد سمی و … از آن گرفته می ‌شود . پس از مرحله ضد عفونی ، پودر خشک ضد عفونی شده به شکل پلیت درمی ‌آید .

در نهایت ، پلت‌ ها بسته ‌بندی شده و به بازار عرضه می ‌شوند . بافت نهایی که پلت مرغی به خود می ‌گیرد ، به گونه ‌ای است که به راحتی با خاک پیوند خورده و ترکیب منسجمی را با آن تشکیل می ‌دهد .

ترکیبات پلت مرغی از چیست ؟

پلت مرغی از مواد اولیه آلی هم چون زباله های خانگی و حیوانی ، برگ های مرده ، بیو گاز و باکتری ها در ابتدا تخمیر می شوند . سپس مواد تخمیر شده وارد دستگاه خرد کننده ای که می تواند مواد نیمه مرطوب را خرد کند، می شود .

بعد از آن موادی مانند نیتروژن ، کلرید آمونیوم ، کلرید پتاسیم و فسفر که جزء عناصر N.P.K هستند به آن اضافه می شود . سپس مخلوط وارد فرآیند گرانول می شود .

مقاله پیشنهادی : فروش کود NPK در زیما کود.

در نهایت بعد از این مرحله خشک می شود . در آخر هم محصول تولید شده غربال گری شده و محصول واجد شرایط بسته بندی می شود .

اصلاح ساختار خاک چگونه صورت می گیرد ؟

پلت مرغی خاک را متخلخل کرده و به این ترتیب راه نفوذ هوا و اکسیژن را به لایه‌ های زیری باز می ‌کند . در نتیجه این فرآیند ، گیاه بهتر نفس می‌ کشد.

هم چنین رنگ تیره پلت مرغی ، جذب نور خورشید را از طریق خاک افزایش می ‌دهد . اسیدیته خاک با وجود پلت مرغی تنظیم شده و ظرفیت نگه داری آب توسط آن افزایش می ‌یابد . همه این قابلیت‌ ها که در پلت مرغی وجود دارد ، باعث می‌ شود که خاک حاوی این ماده ارگانیک ، ساختار بهتری داشته ‌باشد .

پلت مرغی آب را به خوبی در خاک نگه می ‌دارد . به همین خاطر ذرات خاک حاوی این ماده به راحتی تحت تأثیر بارش‌ باران شسته نمی ‌شوند .

به علاوه موادی که پلت مرغی به خاک می‌ افزاید و قابلیت‌ هایی که در جهت تراکم بهتر، تنفس راحت ‌تر، نگه داری از آب و جذب نور خورشید در آن ایجاد می‌ کند ، اثرات طولانی‌ مدتی بر خاک می ‌گذارد .

کود پلت مرغی

پلت مرغی یک نوع کود حیوانی و ارگانیک می باشد ، که در بخش‌ های مختلف صنعت کشاورزی کاربرد دارد . این کود طبیعی با توجه به مواد آلی که در آن وجود دارد ، می ‌تواند تأثیر چشم گیری در تقویت و حاصلخیزی خاک داشته‌ باشد .

علاوه بر آن محصولاتی که در خاک حاوی پلت مرغی پرورش داده می ‌شوند ، کیفیت بهتری دارند . پلت مرغی منبع غنی از ویتامین ‌ها و مواد مغذی برای خاک است .

اگر بخواهیم پلت مرغی را با کود دیگر حیوانات مقایسه کنیم ، باید بگوییم که پلت مرغی کلسیم ، فسفر، پتاسیم و نیتروژن بیش تری نسبت به کودهای حیوانی دیگر دارد .

بنابراین استفاده از پلت مرغی در صنعت کشاورزی ، یک اقدام هوشمندانه در جهت دستیابی به زمین حاصلخیز و محصول باکیفیت با صرف هزینه خیلی کم به حساب می ‌آید .

استفاده از کود مرغی پلت شده ، باعث اصلاح ساختار و بافت خاک کشاورزی و بهبود کیفیت و کمیت محصول و مانع از فرسایش خاک نیز می شود .

کشاورزان و باغداران انواع کودهای آلی مانند کود پلت مرغی را به روش های متفاوتی به کار می برند .

شما برای فروش کود پلت مرغی می توانید به سایت معتبر زیما کود مراجعه نمایید و ضمن خرید از این سایت از دیگر محصولات آن دیدن نمایید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *