کود اسید هیومیک 

هیومیک اسید یک اسم کلی است که به ترکیب پیچیده‌ ای از اسیدهای متفاوت قابل حل در محلول آلکالین گفته می ‌شود.  در ادامه این مقاله به کود اسید هیومیک می پردازیم .

هیومیک اسید‌ها چگونه ساخته می ‌شوند ؟

وقتی گیاهان و حیوانات می‌ میرند ، مولکول‌ های آن ها برای استفاده سایر ارگانیسم‌ ها در خاک باقی می ‌مانند . باکتری ، قارچ ، پروتوزوئید ، کرم‌ های خاکی و حتی حشرات بقایای تازه را مصرف می‌ کنند .

بعد از مدت زمان زیادی وقتی ماده در حال تجزیه ، توسط چرخه ‌های مختلف خورده شد و تغییر شکل یافت ، یک ماده مقاوم به تجزیه باقی می‌ ماند که هیوموس نامیده می شود .

هیوموس یک واژه کلی است که به ترکیبات پایدار و به شدت پیچیده مقاوم به تجزیه گفته می ‌شود . هیوموس از سه جزء تشکیل می‌ شود : هیومیک اسید ، اسید فولویک و هیومین .

هیومین و اسید فولویک ‌ها به دلیل نقش ‌ای که در ساختار خاک و انتقال مواد مغذی بین خاک و گیاه دارند ، برای محیط‌ های خاک سالم بسیار با ارزش هستند .

موارد مصرف اسید هیومیک  به چه صورت می باشد ؟

اسید هیومیک یک محرک زیستی است و می ‌تواند برای چمن ، درختان ، درختچه‌ ها ، بوته‌ ها ، باغچه ‌ها و حتی گیاهان آپارتمانی استفاده شود .

یکی از مزایای این کود این است که قابلیت استفاده درکشت ‌های ارگانیک (هیدروپنیک) را دارا می باشد . هیومیک اسید یک اسید ضعیف آلی با قابلیت‌های بسیار زیاد است که کمک فراوانی به جذب این عناصر به گیاه کرده ، از آب شویی و از دست رفتن آن‌ ها جلوگیری می‌ کند.

به همین علت مصرف کودهای شیمیایی در خاک را می ‌تواند به نصف کاهش یابد در حالی که نتیجه بهتری برای کشاورز به بار آورد و درعین حال ، تا حد زیادی از هزینه سرسام‌ آور خرید کود های شیمیایی و مسمومیت و سفتی خاک بکاهد .

دلایل نیاز خاک به افزودن اسید هیومیک چیست ؟

متاسفانه فعالیت های نابخردانه انسان خاک را با مشکلات جدی از جمله از بین رفتن تعادل عناصر غذایی ، از بین رفتن مواد آلی و ساختمان خاک ، کاهش حاصل خیزی و در نتیجه بی ارزشی خاک مواجه کرده است .

کاربرد بیش از اندازه کود های شیمیایی حتی برخی از خاک ها را دچار آلودگی کرده و تولید هر گونه محصول در آن سلامتی  محیط و انسان را به خطر انداخته است .

مصرف کودهای شیمیایی همزمان با شخم زدن های سالیانه از بین رفتن مواد آلی به ویژه هوموس را دو چندان می کند و زمینه را برای فرسایش خاک که جبران آن بسیار سخت است فراهم می کند .

محصولات هیومیک اسید از کجا می ‌آیند ؟

محصولات هیومیک اسید از منابع متنوعی استخراج می ‌شوند . مرغوب ‌ترین محصولات در ته نشست‌ های خیلی قدیمی تشکیل شده از اجساد گیاهان و حیوانات در زمین‌ های مرطوب تولید شده ‌اند .

با گذر زمان این بسترهای وسیع و پر از مواد در حال تجزیه با خاک و سنگ پوشیده شده و برای تولید مواد مرغوب ‌تر فشرده شده ‌اند .

بعضی از این ته نشست‌ ها به سطوح بالاتر آمدند و اکسیژن دوباره با مواد داخل ته نشست تماس پیدا کرد . این تماس به شدت به فرایند تولید هیومیک اسید‌ها کمک می ‌کند .

این ته نشست‌ های بالا آمده از نزدیک سطح زمین استخراج می‌ شوند و اغلب به آن ها لیگنیت یا لئوناردیت گفته می ‌شود . امروزه بیش ترین محصولات هیومیک اسید از این منبع تامین می‌ شوند .

کود اسید هیومیک

هیومیک اسید‌ها بقایای تجزیه ‌شده مواد ارگانیک (آلی) هستند . آن ها مولکول ‌های با زنجیری بلند ، سنگین وزن و قهوه ‌ای رنگ هستند .

آن ها فقط یک نوع اسید نیستند . هیومیک اسید یک اسم کلی است که به ترکیب پیچیده‌ ای از اسیدهای متفاوت قابل حل در محلول آلکالین گفته می‌ شود . این اسیدها به طور طبیعی در چرخه حیات در خاک ، اقیانوس و رودها وجود دارند .

شما برای فروش اسید هیومیک می توانید به سایت معتبر زیما کود مراجعه نمایید و ضمن خرید از این سایت از دیگر محصولات آن دیدن نمایید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *