سوپر فسفات تریپل چیست؟

درختان برای رسیدن به رشد طبیعی و بلوغ نیاز مبرم به فسفر دارند . در ادامه این مقاله به سوپر فسفات تریپل می پردازیم .

مشخصات این کود به چه صورت می باشد ؟

سوپر فسفات تریپل یکی از کود های فسفاته می باشد که به دلیل دارا بودن حدود 46 درصد دی فسفر پنتواکسید جز کود هایی با مقادیر بالای P دسته بندی می شود .

معمولا این ترکیب برای انواع خاک با دامنه ی پی اچ اسیدی و قلیایی ملایم مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان کود پاییزه شناخته می شود .

این ماده می تواند به تسریع در رشد و نمو ریشه ی گیاهان کمک کند ، مقاومت گیاهان در برابر انجماد را افزایش دهد ، به جذب کامل رطوبت خاک کمک کند و خسارات ناشی از کمبود عناصر را به حداقل برساند .

علاوه بر این در صورت مخلوط  نمودن این ماده با کود های نیتروژنه می توان جذب سایر عناصر مغذی گیاه را تا حدودی بهبود بخشید .

کاربرد فسفر در گیاه چگونه است ؟

فسفات یکی از اجزای خاک می باشد که برای کمک به رشد ریشه انواع گیاهان بسیار مهم است ، به طوری که ریشه ها ضخیم تر ، قوی تر و سالم تر می شوند .

بنابراین فسفات تنه گیاهان را تقویت کرده و مقاومت آن را در برابر بیماری ها و آفات افزایش می دهد ، هم چنین خطرات موجود در مسیر رشد گل و بلوغ بذر را کاهش می دهد و در نتیجه زمان برداشت را تسریع می کند .

کمبود فسفر ممکن است باعث رشد نادرست گیاه ، رنگ سبز تیره روی برگ ها پیر ، تعداد نهال های کم تر ، طولانی شدن دوره بلوغ شود . فسفر با تقویت تثبیت نیتروژن در لگوم ها سبب می شود گیاهان از مقادیر کافی ازت برای رشد کافی بهره مند گردند .

روش پخش کردن یک نواخت کود سوپر فسفات به چه صورت می باشد ؟

برای انجام این روش پیش از اقدام به کاشت محصول یا دانه کود را بایستی به طور یک نواخت پخش نمود و با خاک مخلوط کرد . این روش در مقایسه با روش نواری برای خاک هایی که دارای مقادیر بسیار پایین تا متوسط می باشند از کارائی کم تری برخوردار می باشد .

لذا برای کارایی بهتر و کسب نتیجه مساوی با روش نواری ، در پخش و مخلوط کردن باید از مقادیر بالاتر هم چون دو الی چهار برابر از کود سوپر فسفات تریپل استفاده نمود .

سوپر فسفات تریپل

به منظور جبران کمبود فسفر در خاک هایی که از درصد کافی فسفر برخوردار نیستند و از سطوح پایین تری از فسفر دارا می باشند ، از کود سوپر فسفات بدین منظور استفاده می گردد .

در راستای معرفی سوپر فسفات تریپل باید گفت که یکی از انواع کود سوپر فسفات دارای ۴۶ درصد از اکسید فسفر می باشد که به برطرف نمودن کمبود فسفر در درختان و گیاهان می پردازد .

سوپر فسفات تریپل از اسیدی شدن اسید فسفریک و سنگ فسفات تشکیل می گردد . مقدار بسیار کمی کلریدریک ، اسید نیتریک یا اسید سولفوریک می تواند عمدا یا به شکل یک ناخالصی ( به روش تولید اسید فسفریک) اضافه شود .

با توجه به حضور ترکیبات مختلف و ترکیبات در سنگ فسفات ، واکنش بین ماده و اسید فسفریک نمی تواند به تنها یک واکنش داده شود.

دو فرآیند اساسی در تولید سوپرفسفات تریپل مورد استفاده قرار می گیرد . نتیجه هر دو فرآیند از لحاظ شیمیایی شبیه یک دیگر است و تنها از لحاظ ظاهری متفاوت است .

در حقیقت ، سوپرفسفات تریپل در شکل دانه ای و پودر تولید می شود . بنابراین ، در این پروژه، تولید گرانول سوپرفسفات تریپل انجام می شود .

بهترین زمان برای استفاده فوق العاده از سوپر فسفات ها قبل از کاشت می باشد . فسفر برای رشد ریشه و رشد زودرس گیاه بسیار مهم است .

بنابراین استفاده از این کودها باید قبل از کاشت انجام گیرد چرا که فرایند تثبیت فسفات را از دسترس گیاه خارج می کند . در صورتی که آزمایش خاک حاکی از کمبود فسفر باشد استفاده به روش ردیفی (جایگداری کود در نزدیکی بذر) کارایی بالاتری دارد .

برای محصولات چند ساله ، در اوایل بهار هنگامی که رشد گیاه شدید است و گیاه نیاز بالای به عناصر غذایی دارد بهترین زمان استفاده می باشد .

شما برای فروش سوپر فسفات تریپل می توانید به سایت معتبر زیما کود مراجعه نمایید و ضمن خرید از این سایت می توانید از دیگر محصولات آن دیدن نمایید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *